Anasayfa Medya Blog Arsa Alırken İmara Dikkat Edin!

Arsa Alırken İmara Dikkat Edin!

İyice karmaşıklaşan şehir hayatı ve özellikle de pandemi etkisiyle vatandaşlar müstakil evlere yöneldi. Bunun sonucunda arsa ve arazilere talep artarken, uzmanlar alınacak arsanın imar durumunun gözden kaçırılmaması uyarısında bulundu.

Arsa Alırken İmara Dikkat Edin!

Müstakil ev yaptırmak isteyen vatandaşların etkisiyle arsa ve arazilere talep %74.5 oranında arttı. Arsa ve arazi fiyatları tavan yaparken, uzmanlar imar durumu öğrenilmeden arsa alınmaması uyarısında bulundu. Yoğun talep sonrası İstanbul’da yeni müstakil evlerin ortalama fiyatı 2.5 milyona çıkarken, bu rakam ülke ortalamasında ise 1.2 milyon liraya tırmandı. Bu fiyatı çok bulup alamayan vatandaşlar ise arazi alıp kendi evini inşa etmeyi tercih etti. Türkiye genelinde 2020 Haziran - Aralık tarihleri arasındaki arsa-arazi talepleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %74.5 oranında arttı.

“Kaçak Yapı ve Kondulaşma Sorunu Ortaya Çıkabilir”

Kayseri inşaat firmalarından Kaoğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kavaklıoğlu, arsa ve arazi alımında imar durumunun ilgili kurumlardan öğrenilmesi gerektiğini söyledi. Vatandaşların imarı olmayan bölgelere imar affı beklentisiyle ev yaptıklarını hatırlatan Kavaklıoğlu, “Ev yapılacak arazi, köy ve mahalle sınırlarındaysa inşaat izni alınabilir. Ancak yerleşim yerlerinden uzaktaysa imar sorunu ile karşılaşılabilir. Bu tür yerlerde bağ evi yapılacaksa arazinin kadastral yola en az 25 metrelik cephesinin bulunması gerekiyor. Ayrıca imarsız arazilere yapılacak yapının arazinin %5’ini geçmemesi lazım. Arazinin büyüklüğü ne kadar fazla olsa da en fazla 250 metrekare kapalı alana sahip yaşam alanı yaptırılabiliyor. Arsa alacak kişilerin bu ayrıntılara dikkat ederek yatırım yapmaları gerekir. Aksi bir durumda şehirden kaçayım derken yeni bir kaçak yapı ve gecekondulaşma sorunu ile karşı karşıya kalınabilir.” diye konuştu.