Anasayfa Medya Blog Dikkat! Emlak Vergisi Ödemelerinde Son Günler, Kimler Vergi Muafiyetinden Faydalanır?

Dikkat! Emlak Vergisi Ödemelerinde Son Günler, Kimler Vergi Muafiyetinden Faydalanır?

Ev sahipleri dikkat! 2021 yılı Emlak Vergisi ilk taksidi ödemelerinde son günler yaklaştı. Vergi ödenmemesi durumunda üzerine faiz binecek. Kayseri inşaat firmalarından Kaoğlu Yapı olarak bugün sizlerle Emlak Vergisi ödemeleri ve istisnalarla ilgili bir yazı paylaşıyoruz. İşte Emlak Vergisi’nden ayrıntılar…

Dikkat! Emlak Vergisi Ödemelerinde Son Günler | Kaoğlu Yapı

Ev sahipleri, konutları için sınırları içerisinde bulundukları belediyelere rayiç bedelin binde 1'i (büyükşehirlerde binde 2'si), işyeri sahipleri ise binde 2'si (büyükşehirlerde binde 4'ü) oranında vergi ödüyor. Ancak bazı şartlarda bulunan vatandaşlar ise Emlak Vergisi'nden muaf bulunuyor. Yazımızda öncelikle emlak vergisi nedir, kimler emlak vergisi öder, kimler emlak vergisinden muaftır gelin sırasıyla inceleyelim.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak Vergisi, taşınmazlar nedeniyle 1319 sayılı kanun gereği belediyelere ödenen dolaysız bir vergidir. 1986 yılından beri yürürlüktedir.

Kimler Emlak Vergisi Öder?

Belediye sınırlarında konut ve iş yeri sahibi olanlar emlak vergisi ödemektedir. Yani bir gayrimenkulün tapusunda ismi olan herkes emlak vergisi mükellefidir.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak Vergisi her sen tek seferde veya iki taksit halinde ödenmektedir. Emlak Vergisi’nin ilk taksidi yılbaşından mayıs ayının sonuna kadar ödenebilmektedir. İkinci taksit ise kasım ayının sonuna kadar ödenebilmektedir. Bunun yanında tek bir seferde de yıllık Emlak Vergisi’ni ödemek mümkündür. Ancak her sene metrekare tutarlarında değişiklik olması ihtimaline karşın güncellenmiş tutarların ödenmesi gerekmektedir.

Emlak Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Emlak Vergisi zamanında ödenmezse geciktirilen her gün için ceza ödenmektedir. Yani ana paranın üzerine her gün için ceza (faiz) binmektedir.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emlak Vergisi’nden işsizler, emekli olup ayrıca hiçbir yerden geliri olmayan emekliler, hiçbir yerden geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ve 18 yaşından büyük ev hanımları, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri muaftırlar.

Her Konut İçin İstisna Bulunuyor Mu?

Emlak Vergisi, hak sahiplerinin brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden alınmamaktadır. Emekli olup başka bir yerden maaş alan emekliler ve birden fazla hissesi olanlar da muafiyetten yararlanamamaktadır. Engelli, gazi ve dul yetimlerin başka gelirlerine ise bakılmamaktadır. Engelli emekli başka yerde çalışsa da vergi ödememektedir.

Aynı Ev İki Kişinin Üzerindeyse Ne Yapılmalı?

200 metrekarelik bir evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi bulunuyorsa hisse oranlarında vergiden muaf tutulmaktadırlar.

Yurt Dışından Emekli Olanlar da Vergi Muafiyetinden Faydalanabiliyor Mu?

Vergi muafiyetinden sadece Türkiye'deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olan kişiler faydalanabilmektedir. Bu nedenle yurt dışından emekli olanlar Emlak Vergisi ödemektedirler.

Vergi Muafiyetinden Faydalanmak İçin İlgili Konutta Oturma Şartı Var Mı?

Vergiye konu evde oturup oturmamak durumu değiştirmemektedir. Yani ister oturun ister kiraya verin hakkınızı kaybetmezsiniz. Vergiye konu evde oturmayıp başka bir evde oturuyorsanız yine Emlak Vergisini ödemezsiniz.

Ölüm Maaşı Alanlar da Yararlanabilir Mi?

Kaybettiği eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de, bankalarındaki paralarından dolayı kazanç elde eden emekliler de Emlak Vergisi muafiyetinden yararlanmaktadır.

Emlak Vergisi Muafiyeti İçin Müracaat Etmek Gerekiyor Mu?

Emlak Vergisi muafiyetinden faydalanmak isteyenlerin içinde bulundukları belediyeye müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu konuda bildirim yapılmazsa hak sahiplerine vergi çıkacaktır.

Yanlışlıkla Ödenen Vergiler Geri Alınabilir Mi?

Evet. Yanlışlıkla emlak vergisi ödenmesi durumunda; 5 yıllık geriye doğru zaman aşımı süresinde ödediğiniz fazla vergileri geri alabilmeniz mümkündür. Bunun için o döneme ait vergi muafiyeti belgeleri ile belediyeye müracaat edilmelidir.

Arsası Olan Emekliler Vergi Muafiyetinden Faydalanabilir Mi?

Hayır, hak sahipleri için vergi istisnası sadece konutlar için geçerlidir. İş yeri olan kişiler de bu haktan fayladanamaz.

Kat İrtifaklı Tapu Sahipleri İçin Durum Değişir Mi?

Kat irtifakı tapusu olan hak sahipleri diğer şartları taşıyorlarsa Emlak Vergisi ödememektedirler.

Hem Kendisi Hem Eşinin Evi Olan Emekliler Vergi Öder Mi?

Hayır ödemezler. Bu haktan yararlanacak emeklilerin üzerinde sadece bir konut olması gerekmektedir.

Yeni Emekli Olanlar da Vergi Muafiyetinden Faydalanabilir Mi?

Yıl içerisinde emekli olanlar diğer şartları taşımaları halinde bir sonraki sene için belediyelere müracaat ederek vergi ödemezler. Yani 2021 yılında emekli olanlar 2022 yılından itibaren Emlak Vergisi ödemezler.