Anasayfa Medya Blog Müteahhitler Tekelci Kartellerden Şikayetçi

Müteahhitler, Döviz Düşerken Fiyatları Artıran Tekelci Kartellerden Şikâyetçi

Son zamanlarda döviz fiyatlarında yaşanan düşüşe rağmen demir, çimento ve beton fiyatlarında yaşanan olağanüstü artış müteahhitleri şaşkına çeviriyor. Müteahhitler, fiyatları tekelci kartellerin artırdığını savunarak, Rekabet Kurumu’nun duruma el koymasını istiyor.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, dövizde yaşanan düşüşe rağmen temel inşaat malzemeleri olan demir, çimento ve beton fiyatlarındaki olağanüstü artışın incelenmesi gerektiğini söyledi.

Temel girdi maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle inşaat sektörünün durma noktasına geldiğinin altını çizen Tellioğlu, fiyatlardaki olağanüstü artışı Rekabet Kurumu’nun inceleme altına alması gerektiğini vurguladı.

“Tekelci Karteller Fiyatları Artırıyor”

Pandemi dönemi ve buna ek olarak temel inşaat malzemelerinde görülen olağanüstü artışın inşaat sektörünü krize sürüklediğini ifade eden Tellioğlu, “Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü, istihdam alanı ve yarattığı katma değer açısından stratejik bir sektördür ve 250'ye yakın alt tedarikçi sektörü doğrudan ilgilendirmektedir. Bütün mücadelelere rağmen, tekelci karteller; demir, çimento ve betonda fiyat artışlarını sürdürmektedir.” dedi.

Demir Fiyatları Son Altı Ayda İki Kat Arttı

Demirin kilogram fiyatının son 6 ay içerisinde 3,5 TL'den 6 TL'ye yükseldiğini anlatan Tellioğlu, temel inşaat malzemeleri ve demir-çelik ürünlerinde yaşanan olağanüstü fiyat artışının enflasyon, dövizde yaşanan kur artışı ve faiz ile izah edilemediğini söyledi. Türkiye’nin demir, beton ve çimento üretiminde dünyada ilk 8 ülke arasında yer aldığını da anlatan Tellioğlu, buna rağmen iç pazarda malzeme tedariğinde de zorlanıldığını dile getirdi.

Kamu Müteahhitleri de Zor Durumda

Döviz kurunda yaşanan artış, faiz ve malzeme fiyatlarının artmasının kamu müteahhitlerini de zor durumda bıraktığının altını çizen Tellioğlu, müteahhitlerin taahhütlerini yerine getirmekte sıkıntı yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Müteahhitler Tekelci Kartellerden Şikayetçi Fotoğraf Galerisi