AB'den Çelik İhracatı Yapan Firmalara Kötü Haber!

AB'den Çelik İhracatı Yapan Firmalara Kötü Haber!

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'den ithal edilen sıcak haddelenmiş çelik ürünlerine firma bazında % 4.8- 7.6 oranında geçici damping vergisi getirdi. Yeni vergi,çelik ihracatı yapan firmalarızor duruma sokacak.

AB’nin kararı sonrası bir değerlendirme yapan Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkan Yardımcısı Uğur Dalbeler, hali hazırda AB'de kota uygulamasına tabi olan Türk çelik ürünlerinin damping vergisi ile içinde bulundukları durumun daha da zorlaşacağını söyledi.

Çelik sektörünün mevcut şartlarda yüksek kar marjları ile çalışabilen bir sektör olmadığının altını çizen Dalbeler, getirilen damping vergisi ile de artık Türk firmalarının Avrupa'da rekabet anlamında kulvarın dışına itileceğini ifade etti.

Öte yandan 2020 yılında Türkiye'den AB'ye sıcak haddelenmiş çelik ihracatı 2.5 milyon ton civarında gerçekleşmişti. Bu da yaklaşık 3 milyar dolarlık bir ihracat anlamına geliyor.

Bu arada hatırlanacağı üzere Avrupa Komisyonu 14 Mayıs 2020’de Türk çelik ürünlerine yönelik antidamping soruşturması açmıştı.

AB’nin aldığı % 4.8- 7.6 damping vergisi kararı, antidamping soruşturması için ön karar niteliği de taşıyor. Damping vergisi ise nihai karar alınana kadar yürürlükte kalacak.

Bu yazımızı beğendiysenizdemir fiyatlarındaki artışhaberimizi de okuyabilirsiniz.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.