Doğalgaz Faturalarını Düşürmenin Yolları

Doğalgaz Faturalarını Düşürmenin Yolları

Kış mevsimi ve havaların soğumasıyla birlikte evlerde doğalgaz tüketimi de artıyor. Temel giderler arasında yer alan doğalgaz faturaları bütçeleri zorlarken çoğu kişi kombiyi kapatarak fatura yükünden kurtulmak istiyor. Ama kombiyi kapatmadan da tasarruf etmek mümkün. Kayseri inşaat firmalarından Kaoğlu Yapı olarak bugün sizlerle ısı kaybı olmadan doğalgaz faturalarının nasıl azaltılacağını paylaşıyoruz. İşte doğalgaz faturalarını azaltmanın yolları:

Kombinizi Açıp Kapatmayın!

Çoğu kişi evde olmadığı zaman veya gündüztasarrufiçin kombiyi kapatıyor. Halbuki kombiyi kapatırken daha çok enerji harcanır. Dolayısıyla bu tür durumlarda kombiyi kapatmaktansa derecesini azaltmakta fayda var. Aksi halde tasarruf edeyim derken daha yüksek faturalarla karşılaşabilirsiniz.

Kombi Bakımı ve Baca Temizliğini İhmal Etmeyin!

Kombinizin daha verimli çalışması için yıllık bakım ve baca temizliğinin zamanında yapılması önemlidir. Bu bakımlar ihmal edilirse ilerleyen zamanlarda daha büyük masraflarla karşılaşmanız olasıdır. Baca temizliği ve kombi bakımı, sağlık açısından da gereklidir. Bu bakımlar yapıldığında olası zehirlenme veya kaçak sonucu ortaya çıkması mümkün kötü sonuçların önüne geçilmiş olur. Yapılan araştırmalarda, kombi bakımı ve baca temizliği ile faturaları % 30 oranında düşürmenin mümkün olduğu tespit edilmiştir.

Isı Yalıtımı Yaptırın!

Isı kaybı olmadan doğalgaz tüketimini düşürmenin en büyük yollarından biri deısı yalıtımıyaptırmaktır. Isı yalıtımı ve mantolama ile hem doğalgaz hem de elektrik faturalarında %50-%70 arası tasarruf sağladığı bilinmektedir. Isı yalıtımı ve mantolama için cepten bir kez para çıkar ancak uzun vadede kazançlı olacaktır.

Merkezi Sistemde Isı Ölçer Kullanın!

Binanızdaki doğalgaz tesisatı merkezi sistemli ve her ay yüklüdoğalgaz faturalarıödüyorsanız ısı ölçer kullanmanızda fayda vardır. Isı ölçer ile dairenizin harcadığı doğalgazı ödeyebilirsiniz. Bunun için dairenizdeki her radyatöre ısı ölçer monte edip ölçümleme yapabilirsiniz. Bu sayede başkalarının sorumsuzca harcadığı enerji parasının cebinizden çıkmasının önüne geçebilirsiniz. Isı ölçer kullanarak % 40’a varan tasarruf edebilirsiniz.

Doğru Perde Tercihi ve Kullanımı Önemli

Evlerdekiısı kaybının %40’ı pencerelerdenkaynaklanmaktadır. Bunun önüne geçmek için doğru perde tercihi ve kullanımı önemlidir. Öncelikle radyatör önünü kapatacak uzun perde tercihinden kaçının. Kısa ve radyatörünüzü kapatmayacak perdeler tercih edin. Perde kalınlığına da dikkat edin. Kalın perde kullanımının ısı kaybını%25oranında azalttığı belirtiliyor. Bütün bunların yanında güneşli havalarda perdeleri açıp güneş enerjisinden daha çok faydalanın. Güneşin etkisi geçtiğinde ise perdeleri mutlaka kapatarak ısı kaybını önleyin.

Radyatörde Hava Olmadığından Emin Olun!

Radyatörlerde hava olması hem ısı kaybı hem deyüksek doğalgaz faturasınaneden olur. Radyatörünüzün altı sıcak, üstü ise soğuksa radyatörünüz hava yapmıştır. Bu durumda radyatörünüzün havasını alarak ısı kaybını önlemiş olursunuz.

Radyatörün Çevresindekilere Dikkat Edin!

Çoğu kişi radyatörün önünü kapatır veya üzerine örtü veya bir şey koyarak odasını güzelleştirmek ister. Halbuki buyanlışbir tercihtir. Radyatörünüzün üstüne, önüne bir şeyler koymaktan vazgeçin. Arka tarafına ise ısıyı duvara harcamaması için yalıtım levhası koyun.

Banyo ve Mutfakta Tasarruflu Olun!

Doğalgaz faturalarını azaltmanın bir yolu da kişisel zevklerden ödün vermektir. Banyoda her zaman küvet keyfi yapıyorsanız bundan vazgeçin. Küvet yerine kısa süreli duş alıp hem su hem deenerji tasarrufuyapın. Tıraş olurken de musluğu açık bırakmaktansa sıcak su dolu bir kapla bu işi yapabilirsiniz. Mutfakta bulaşıklarınızı elde yıkamaktansa bulaşık makinasında yıkayın. Ama makinanın tam dolu olmasına dikkat edin. Makinenizi çalıştırdıktan sonra bir daha durdurup çalıştırmayın. Durdurup çalıştırmak enerji kaybına neden olur. Aynı durum çamaşır makinesi için de geçerlidir.

Ocak ve Fırını Tasarruflu Kullanın!

Mutfakta yapılacak enerji tasarruflarından biri de ocak ve fırının doğru kullanılmasıdır. Bunun için yemekler kısık ateşte pişirilmeli, yemeklerin kapakları sık sık açılmamalı. Ocaklar boş yere açık tutulmamalı. Fırında bir şey pişerecekseniz, tarifte ‘önceden ısıtılmış fırında’ tabiri yoksa ön ısıtma yapmamalısınız. Su ısıtma işini ise ocak yerine elektrikli ısıtıcılarda yapın.

Cam ve Duvarlardaki Çatlaklara Dikkat!

Isı kaybına neden olanşeylerden biri de cam ve duvar çatlaklarıdır. Bunun için çatlakları uygun yöntemlerle kapatmalı, tek cam yerine çift camlarla pencerelerinizi güçlendirmelisiniz. Pencerelerdeki hava sızıntılarını ise pencere bandı veya sünger kullanarak önleyebilirsiniz. Aynı yöntemle kapı aralıklarını da kapatın.

Odalarda Çamaşır Kurutmayın!

Kışın yapılan en büyük hatalardan biri çamaşırların odalarda kurutulmaya çalışılmasıdır. Çoğu kişi çamaşırlarını radyatörün üstünde kurutmayı tercih eder. Bu hem odanın soğumasına hem de kombinin daha fazla çalışmasına neden olur. Bu durumun önüne geçmek için çamaşırlarınızı güneşli günlerde yıkamaya veya enerji tasarruflu çamaşır kurutma makinesi kullanmaya dikkat edin.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.