Ev Alacaklara Vade ve Faiz Formülü!

Ev Alacaklara Vade ve Faiz Formülü!

Hemen herkesin hayattaki en büyük hedeflerinden biri başını sokacağı güzel bir ev alabilmektir. Kimi yatırım için kimi de barınma ihtiyacını karşılamak için ev alır. Hükümet de geçtiğimiz günlerde büyük bir adım atarak konut satışlarında taksit sınırını kaldırdı. Kayseri Kaoğlu Yapı olarak bugün sizlerle ev alırken dikkat edilmesi gereken flaş vade ve faiz formüllerini paylaşıyoruz. İşte ev almadan önce dikkat edeceğiniz 15 madde….

Ev alırken doğru şartların biraraya gelmesi önemlidir. Yani alacağınız ev hem iyi bir yatırım olmalı, hem yaşam kalitesini artırmalı hem de evinizdeki huzuru kaçırmamalı. Alacağınız evin fiyatı, lokasyonu, vade, faiz ve ödemeler gibi finansman koşulları, depreme dayanıklılık gibi konular önemlidir.

Ortak Karar

Ev alırken eşinizle hemfikir olmanız önemlidir. Emlakçı aracılığıyla ev alıyorsanız ona kararlı olduğunuzu gösterin. Çünkü eline bir ev geldiğinde hemen aklına gelmeniz gerekir. Emlak siteleri üzerinden ev araştırıyorsanız favori ilan listeleri oluşturarak, beğendiğiniz bölge ve evlerin fiyat değişimlerinden haberdar olun.

Amaç Ne?

Evi yatırım amaçlı mı barınma amaçlı mı alıyorsanız tespit edin. Talip olduğunuz ev ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu inceleyin. Ev alacağınız bölgedeki diğer evlere bakın, emlakçılarla sohbet edip kriterlerinizde bulunan evleri takip edin.

Evin lokasyonu önemlidir. Alacağınız evin okula, işinize veya toplu taşımaya mesafesi ne kadar bilmeniz gerekir. www.dask.gov.tr’den bölgenin deprem risk haritasını inceleyin. Yatırım için alıyorsanız havalimanı, metro, yol, hastane, üniversite gibi yerlere uzaklığı nasıl önemlidir.

Beğendiğiniz eve odaklanıp kesin bunu alacağım gibi bir tavır almayın. Çevrede bulunan diğer evlerle karşılaştırın, belki daha uygun fiyata daha güzel bir ev vardır.

Ödeme Durumu

Ev alırken bütçenizi belirleyin. Kredi kullanacak mısınız, peşinatınız hazır mı iyi hesaplamanız lazım. Peşinat ayarlarken kesinlikle aile, arkadaş, bankadan borç almayın. Kendi birikiminizi peşinat olarak kullanın. Çünkü hem ev kredisini hem de peşinat borcunu bir arada ödemek sizi sıkıntıya sokabilir.

Finansal Huzur

Evi barınma ihtiyacı yani oturmak için alıyorsanız kredi taksitlerinizin gelirinizin yüzde 40’ını, yatırım için alıyorsanız yüzde 30’unu geçmemesi gerekir. Hayalini kurduğunuz ev bütçenizi zora sokacaksa biraz daha küçüğünü alın. Zamanla bütçeniz biraz daha uygun olursa satıp isteğinizdeki evi alabilirsiniz.

Hedef İçin Birikim

Ev almadan önce mutlaka bir birikiminiz olması gerekir. Bunun için peşinat biriktirmeniz önemlidir. Bu noktada bir bütçe yapıp harcamalarınızda tasarruf edin.

Kredi Notu

Evi kredi ile alacaksanız kredi notunuz önemlidir. Bunun için öncelikle kredi notunuzu yükseltmeniz lazım. Bu noktada ödemelerinizi düzenli yapıp kredi notunuzu yükselterek krediye başvurmanızda fayda var.

Geri Dönüş Süresi

Alacağınız evi kiraya verseniz kaç senede bedelini karşılayacağı önemlidir. Yani alacağınız evi bölgenin amortisman süresiyle karşılaştırın. Türkiye’de evlerin kira çarpanı 2020 yılında 20 yıl olarak belirlenmiştir. Yani kiraya verdiğinizde 20 yılda kendini amorti etmesi gerekir.

Çevre Etkisi

Ev alırken kendi sosyo-ekonomik durumunuza uygun insanların bulunduğu bölgelerden ev almaya dikkat edin. Çünkü ev ile birlikte komşu da satın alıyorsunuz. Komşularınızın harcamalarının çokluğu, ‘komşuda, etrafta gördüğünü ister göz’ düşüncesiyle sizleri de olumsuz etkileyip bütçenizi sarsabilir. ‘Daha saygıdeğer olacağım’ diyerek yapacağınız masraflar sizi maddi sıkıntıya sokabilir.

Rapor Şart

Beğendiğiniz evi alırken tapu detaylarını, evin belediyedeki projeye uygunluğunu, üzerinde ipotek veya haciz kararı olup olmadığını bilmeniz gerekir. Bu nedenle daha sonra pişman olmamak için mutlaka evin eksper raporu çıkartın.

Masraflar

Ev alırken daha sonra önünüze çıkacak masrafları da dikkate alın. Tapu, aidat, sigorta, vergi veya tadilat masraflarını hesaplayın.

Satış Protokolü

Evin satışı öncesi mutlaka bir satış protokolü yapın. Evi alacağınız kişiye yapacağınız para transferleri öncesi satış protokolü mutlaka yapılmış olması gerekir.

Kaoğlu Yapı, Kayseri’de yapımı devam eden konut projelerimiz, inşaat sektörü ile ilgili gelişmeler veya dekorasyon önerileri içinkaoglu.com.tr/blogadresinden inceleyebilirsiniz.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.