Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 10 Maddede Ev Alma Rehberi

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 10 Maddede Ev Alma Rehberi

Döviz fiyatlarının artmasıyla birlikte azalan konut satışları, konut kredisi faizlerinin aşağıya çekilmesiyle bir nebze de olsa artmaya başladı. Bazı vatandaşlar bütün birikimlerini başlarını içine sokacakları bir ev için harcarken, bazı vatandaşlar ise yatırım amaçlı olarak konut alımına yönlendi. Pekiev alırken nelere dikkat edilmeli? İşte Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz'ın ev alacaklar için 10 önerisi:

İpotekli̇, Haci̇zli̇ Olup Olmadığına Di̇kkat Edi̇n!

Alacağınız evin tapu kaydını detaylı bir şekilde inceleyin. Eğer tapu üzerinde haciz veya ipotek varken taşınmazı satın alırsanız tapu devri sonrasında bu ipotek ve hacizlerden siz sorumlu olursunuz ve aldığınız evi kaybetme riski ile karşı karşıya kalırsınız. Ev satın alırken noterden düzenleme şeklinde satış vaadi sözleşmesi yapıldıktan sonra tapuya şerh olarak işlenirse artık bu şerhten sonra ipotek veya hacizler tüketiciyi etkilemez. Tüketicilerin satın alma tarihinden sonra konulmuş ipotek ve hacizlerin kaldırılması konusunda açtıkları bazı davalarda olumlu sonuç aldıkları ve istinaf mahkemesi nezdinde de bu konuda alınan kararı kabul ettirdikleri görülüyor.

Di̇kkatli̇ Olmazsanız Aldığınız Ev Buhar Olabi̇li̇r

Tapu incelemesinin ardından belediyeden imar dosyasını inceleyin. Evi kredili alacaksanız banka tarafından yaptırılan raporu da incelemelisiniz. Çünkü bu raporlarda belediyede imar dosyaları incelenir. Belediyede bu dosyayı incelemenizdeki temel amaç ise binanın ve dairenin durumunu görmektir. Dosya sayesinde kaçakları veya yapı kayıt belgesinin olup olmadığı öğrenilir. Bunun yanında belediyenin bu arsa ile ilgili düşüncesinin ne olduğunu da görebilirsiniz. Belediye mevcut parselde imar değişikliği yaparak farklı bir şekilde konumlandırmış, kat yüksekliğini azaltmış olabilir. Bu durumda yıkılmakta olan bir binadan daire satın almış olma ihtimaliniz olabilir.

Yöneti̇m Planını Okuyun, Ai̇dat Kâbusu Yaşamayın

Satın aldığınız evin bulunduğu sitenin aidatları bazı zamanlar kira rakamlarına kadar çıkabiliyor. Bu nedenleev alırken yönetim planını mutlaka incelemeniz gerekiyor. Yönetim planında sitede nasıl yaşanacağını, aidatların ne şekilde alınacağını gösteren belgeler mevcuttur. Bir sitede 1+1 ve 4+1 dairelerin aynı şekilde aidat ödenmesine yönelik bir yönetim planı var ise 1+1 alırken bunu okumadığınız için 4+1 daire gibi aidat ödemek zorunda kalma ihtimaliniz söz konusu olabilir.

Sözleşmeni̇zi̇ Mutlaka Noterde Yapın

Yaptığınız araştırmalar sonucu evi almaya karar verirseniz müteahhit mutlaka 'ön bilgilendirme formu' imzalatmak zorundadır. Formda ise dairenin net-brüt metrekareleri, müteahhittin tüm bilgileri, dairenin taksitli veya taksitsiz tüm bedeli, taksitli ise faiz ve masraf bedellerinin ne olacağı mutlaka belirtilmeli. İnşaat halindeki taşınmazı alıyorsanız, müteahhitin elinde tapu mevcut değilse mutlaka Noterden Satış Vaadi Sözleşmesi olmak zorundadır. Müteahhit tapu devrini yapıyor ise kat irtifakı tapusunu devretmek şartı ile yazılı sözleşme de yapabilir. Her iki halde de taşınmaz (konut) 36 ay içinde tüketiciye mutlaka teslim edilmek zorundadır.

Müteahhi̇t Tek Taraflı Cezai̇ Şart Yazamaz

Konut satış sözleşmelerinde müteahhit tek taraflı olarak cezai şart yazamaz. Eğer sözleşmede tüketici aleyhine tek taraflı cezai şart varsa bu sözleşmeden tazminatsız masrafsız dönme hakkı bulunabildiği gibi müteahhit Tüketici İl Müdürlüğü'ne şikayet de edilebilir. Bu halde müteahhit sözleşme başına 200 bin TL'ye varan cezalar ödemeyle karşı karşıya kalabilir.

Temi̇nati Kontrol Edi̇n

İnşaat halinde ve kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen bir ev satın alıyorsanız, müteahhit maliyetin yüzde 10'u kadar teminat sunmak zorundadır. Bu teminatı belediyeden mutlaka kontrol edin. Müheahhit, Tüketici Kanunu’na göre dönüşüm dışındaki projelerde de teminat modellerinden birini sunmak zorundadır. (Tamamlama sigortası, hakediş modeli ya da teminat mektubu)

Eksi̇k Ya Da Geç Tesli̇m Hali̇nde Hakkınızı Arayın

Müteahhit aldığınız evi teslim ederken, taşınmazı hiç görmeden 'eksiksiz bir şekilde ve süresinde teslim aldım' diye bir belge imzalarsanız tüm haklarınızı kaybedersiniz. Aldığınız evi mutlaka inceleyin ve eksikler var ise teslim almayın. Bu durumda müteahhitte noterden ihtarname gönderip eksik ve ayıpları tamamlaması, tamamlamazsa kendinizin yapacağı ve bu bedeli talep edeceğinizi mutlaka belirtin. İhtarname gönderdiğiniz halde yapmıyor yada bedel ödemiyorsa dava açmanız lazım.

Müteahhi̇t İskân Almak Zorundadır

Evi teslim aldınız ancak müteahhit iskân belgesini almıyor. Bu durum müteahhitin sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor. Müteahhit iskân almak zorunda. Müteahhitt iskâna aykırı inşaat yapmışsa Sulh Hukuk Mahkemesi kanalı ile tespit ettirip, aykınlıkların giderilmesini istemelisiniz.

Evi̇n Gerçek Bedeli̇ni̇ Gösteri̇n

Gayrimenkulü satan kişi veya emlakçı evin değerini düşük göstermek isteyebilir. Bu durumda iki risk söz konusu. Birincisi Maliye bu şekilde yapılan satışların peşine düşüyor ve hem aradaki fark kadar harç alıyor hem de ceza kesebiliyor. İkinci olarak satıcının üçüncü kişilere veya bankalara borcu varsa ve siz tapuyu çok düşük bedelle satın alırsanız bu satışın iptal olma riski de bulunuyor.

Hangi̇ Durumda İade Edebi̇li̇rsi̇ni̇z?

- Satın aldığınız daireyi hiçbir gerekçe göstermeden 14 gün içinde iade etme hakkına sahipsiniz. Bu durumda satıcı aldığı tüm bedelleri tüketiciye iade eder.

-Tüketici 24. ayına kadar belli bir ceza ödeyerek sözleşmeden dönebilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise ilk 3 ay içinde dönme hakkında sözleşme bedelinin yüzde 2'si, 3-6 ay arasında yüzde 4'ü, 6-12 ay arasında yüzde 6'sı, 12-24 ay arasında yüzde 8'i kadar tazminat öder.

- Tüketici ölmüşse, sürekli kazançtan mahrum kalmış ön ödemeyi yapamayacak durumdaysa, müteahhit yükümlülüklerini yerine getirmemişse hiçbir masraf, vergi, harç ve tazminat ödemeden sözleşme iptal olur. -Müteahhit projede değişiklik yapacaksa tüketiciden onay almak zorundadır. Bu onay alınmazsa tüketici tazminat ve masraf ödemeden iade hakkına sahiptir.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.