Gurbetçiler Kayseri’den Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Gurbetçiler Kayseri’den Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yurt dışında bulunan milyonlarca gurbetçi vatandaş her yıl bahar ve yaz mevsiminde tatil için Türkiye’ye geliyor. Döviz fiyatlarındaki artış nedeniyle alım gücü artan gurbetçilerin bir çocuğu memleketlerinden ev satın alarak geri dönüyor. PekiKayseri’deki inşaat firmalarındanev satın alacak gurbetçiler nelere dikkat etmeli, gelin birlikte bakalım…

Kayseri’de yaptığı konut projeleri ile vatandaşları ev sahibi yapan Kaoğlu Yapı Genel Müdürü Hakan Kavaklıoğlu, gurbetçilerin yurtdışında yıllarca yaptıkları birikimlerini doğup büyüdükleri şehirlerden ev alarak değerlendirmek istediklerini söyledi. Gurbetçilerin düşüncelerinin anavatanlarında güzel bir ev alarak doğru ve güvenilir bir yatırım yapmak olduğunun altını çizen Kavaklıoğlu, bu noktada dikkat etmeleri gereken kriterleri sıraladı.

Konutun Çevresini Araştırın!

Her şeyden önce gurbetçi vatandaşların neredensatılık dairealacaklarını doğru belirlemeleri gerektiğinin altını çizen Kavaklıoğlu, “Konutun bulunduğu bölgede ileride ne gibi gelişmeler olacağını araştırmak çok önemli. Çünkü alacağınız konutu, daireyi değerlendiren çevresidir.” dedi.

Gurbetçi vatandaşlara konut alırken acele etmemeleri uyarısında bulunan Kavaklıoğlu, “O bölgedeki konut fiyatlarını araştırın. Alacağınız daire ile diğer dairelerin fiyatlarını mukayese edin. Bu noktada bir uzmandan yardım almanız da faydalı olur.” İfadelerini kullandı.

Hangi İnşaat Firmasının Yaptığına Bakın!

Ev alınacak firmayı iyi araştırmak gerektiğinin altını çizen Hakan Kavaklıoğlu, firmanın benzer projeleri bitirip bitirmediği, içerisinde yaşayan insanların memnuniyet derecelerinin belirleyici faktörler olacağını vurguladı. İnsanların aldıkları evlerde sorunsuz ve mutlu bir şekilde yaşadığı, teslimden sonra da sorunsuz ilişkiler yaşadığı firmaların başarılı olduğunu söyleyen Kavaklıoğlu, daha önce bitirilmiş projelere bakarak referans almanın büyük önem arz ettiğini kaydetti.

Kat İrtifak Tapusu Önemlidir!

Firmanın güvenilir, konutları vaat ettiği tarihte ve ek masraflar çıkarmadan teslim ediyor olmasına bakmak gerektiğini belirten Kavaklıoğlu, “Projesi onaylanmış, temeli atılmış, yapı inşa izni alınmış ve kat irtifakı kurulmuşsa Kat İrtifak Tapusu verilebilir. Kat İrtifak Tapusu, inşaattaki, satın aldığınız dairedeki haklarınızı güvenceye alır.” şeklinde konuştu.

Bunları not edin!

 • Satın aldığınız konutun beğendiğiniz daire ile aynı daire olup olmadığını tapudan ve belediyeden kontrol edin.
 • İnşaat bitmemişse kat irtifak tapusunu mutlaka alın.
 • İnşaat halindeki bir daire alıyorsanız kat irtifak tapusu alın ve ardından mutlaka daireyi satan kişiyle ayrıca bir sözleşme yapın. Sözleşmenin detaylarında dairenin ne zaman teslim edileceği, malzemenin kalitesini, zamanında teslim edemediğinde ödeyeceği cezai şartları belirleyin. Sözleşmeye kat irtifakının, kat mülkiyetine çevrilmesini de şart olarak koyun.
 • İnşaatı tamamlanmış bir daire alıyorsanız kat mülkiyeti olup olmadığına dikkat edin. Kat mülkiyeti, iskânının olduğunu da gösterir.

Kavaklıoğlu,Kayseri’de satılık evveya işyerinin bağlı bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gidilerek, alınacak gayrimenkule ait tapu kütüğündeki kayıtların incelenmesi tavsiyesinde bulunarak;

Bu incelemede,

 • Gayrimenkulün kim ya da kimlere ait olduğu,
 • Gayrimenkulün hisse oranları,
 • Gayrimenkulde irtifak (kullanım) hakkı olup olmadığı,
 • İpotekli olup olmadığı,
 • Satışa engel bir tedbir kararı olup olmadığı,
 • Kat irtifakının olup olmadığı, olmasına herhangi bir engel olup olmadığı,
 • Almak istediğiniz bağımsız bölümün tapuda kaydının bulunup bulunmadığı,
 • Yüz ölçümü,
 • Gayrimenkulün Yönetim Planı,
 • Arsa sahibinin müteahhide uyguladığı tapu şerhleri, öğrenilmelidir...
 • Satın alacağınız konutun ya da konut projesinin yer aldığı belediyeye giderek, İmar Müdürlüğü'nden satın alınacak yerin kayıtlarını inceleyin.

AyrıcaEv Alırken Nelere Dikkat Etmeli? 10 Maddede Ev Alma Rehberiblog yazımıza göz atabilirsiniz.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.