Kentsel Dönüşüm İçin Sağlanan Destek İki Katına Çıkıyor. İnşaat Sektörü Yeniden Canlanacak…

Kentsel Dönüşüm İçin Sağlanan Destek İki Katına Çıkıyor. İnşaat Sektörü Yeniden Canlanacak…

İnşaat sektöründeki maliyetlerin anormal biçimde artması, inşaat sektöründe durgunluğa, bu durgunlukta konut fiyatlarının artmasına sebep oldu. Ancak hükümet yeni bir hamle ile Kentsel Dönüşüm kredisi desteğini iki katına çıkardı. Bu da sektör için değerli bir hamle oldu. Daire başına teşvik kredisinin iki kat artmış olmasının kentsel dönüşüme hız kazandıracağı, dolayısıyla da inşaat sektörünün yeniden canlanarak konut fiyatlarındaki artışın önüne geçileceği umuluyor. Kayseri satılık lüks daire ve konut projelerinin başarılı ismi Kaoğlu İnşaat, inşaat sektöründeki bu önemli gelişmenin detaylarını sizler için derledi.

Resmi Gazete’de yayınlanan bu gelişme ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı inşaat sektörüne ve de kentsel dönüşüm sürecine verdiği desteği iki katına çıkarmış oldu.

6306 sayılı kanuna göre hak sahiplerine bankalar tarafından verilecek kredilere sağlanan faiz desteği iki misline çıkarılmış oldu.

Cumhurbaşkanlığı kararı incelendiğinde bu kapsamda faiz desteği verilen kredi anapara miktarı limitleri, güçlendirme kredileri için 80 bin TL’den iki katına, 160 bin TL’ye çıkarıldı. Bunun yanı sıra konut ve işyeri yapımı için verilen kredilerde de 200 bin TL’den 400 bin TL’ye yükseltildi. Hak sahiplerinin kendi adına faiz desteği alabileceği toplam kredi miktarı limiti ise 1 milyon liradan 2 milyon liraya çıkartılmış oldu.

Bu Destek İnşaat Sektörü İçin Çok Değerli

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayladığı faiz destekli kredilerin kullanım süresi de bir yıldan iki yıla çıkarılmış oldu. Kentsel dönüşüm faaliyetleri özelinde halihazırda mevcut inşaat alanlarının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat sahalarına inşa edilecek konutlarda KDV oranı öncesinde yüzde 1’e kadar indirilmişti. Bu teşvikler inşaat sektörünü yeniden canlandırmak ve artan konut fiyatlarını dizginlemek için çok değerli. Daire başına düşen tutarların iki misli arttırılmış olması tüm ülkede, özellikle büyük şehirlerde kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak dolayısıyla da inşaat sektörünü yeniden hareketlendirecek. Son sekiz yıllık süreçte 564 bin konut kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmişti. 700 bin konutun dönüşüm süreci ise halen daha devam ediyor. Acilen dönüşüme tabi tutulması gereken konut sayısının 300 binlik kısmı İstanbul’da olmak üzere toplamda 1,5 milyon civarında olduğu biliniyor. Bu kararı gayrimenkul sektörünün ilişkili olduğu 200’ü aşkın alt sektör de heyecanla karşıladı. Hem inşaat sektörü hem de 200’ü aşkın alt sektörde mutluluk yaratan bu karar artan fiyatların dizginlenmesi ile tüketicileri de memnun edecek gibi görünüyor.

Kayseri başta olmak üzere ülkenin pek çok noktasında estetik mimari, ergonomik dizayn, lüks ve konfor bir araya getiren yeni yaşam alanlarını var ederek ülkemize zenginlikler kazandırmayı sürdüren Kaoğlu İnşaat, projelerine ara vermeksizin devam ediyor. Siz de hayallerinizdeki eve sahip olmak ve paranızı uzun vadede her zaman kazandıran gayrimenkul sektörüne yatırmak isterseniz Kaoğlu İnşaat’ın güncel satıştaki lüks konut ve ofis projelerine göz atabilirsiniz.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.