Konut İnşaatı Yeniden Canlanıyor

Konut İnşaatı Yeniden Canlanıyor

İnşaat sektörü konut yapımında 2017 yılında konut yapımında zirve yapan inşaat sektörü, daha sonraki süreçte pandeminin de etkisiyle frene bastı. Bu süreç içerisinde tamamlanan konut sayısı temeli atılan konut sayısını geride bıraktı. Ancak 2021 yılının ilk yarısında alınan konut ruhsatı sayısı Türkiye’de konut inşaatının yeniden yükselişe geçtiğini gösteriyor. Kayseri’de lüks ve kaliteli konutlarıyla adından söz ettiren Kaoğlu Yapı, yeni dönemde de konut inşaatlarına ara vermeden devam ediyor. İşte sektördeki yeni yükseliş döneminin ayrıntıları.

Konut sektöründe en önemli gösterge yapı ruhsatı alımıdır. Bu alandaki rekor 2017 yılına ait ve o yıl 1.4 milyon konut için yapı ruhsatı alındı. Daha sonraki dönemde de bu ruhsatların büyük bir kısmı kullanıldı. 2019 yılına gelindiğinde ise ruhsat sayısı 320 binlere kadar geriledi.

2020’nin ilk döneminde ise pandeminin de etkisiyle sektör iyice durgunlaşırken bir belirsizlik süreci başladı. Ancak 2021 ile birlikte ivme yeniden yükselmeye başladı. Yeni yılın ilk yarısında 328 bin konut için ruhsat alınırken bu rakam son 4 yılın zirvesi oluyor.

Yeni İnşaat Yapımı Kaçınılmaz

2017’nin sonuna kadar yüklü miktarda inşaat ruhsatı alan müteahhitler, sonraki üç yılda bu konutları tamamlayıp satışa hazır hale getirmek için uğraştılar. Kullanıma hazırlanan bu konutların kaçının satıldığını bilmek ise bu aşamada zor. Özellikle de kentsel dönüşüm kapsamında yapılan konutlar kullanım izni alsalar bile bu oran satış istatistiklerinde görülmüyor.

Kayseri’de Satılık Lüks Konut’un Adresi: Kaoğlu Yapı!

Kaoğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kavaklıoğlu, yeni verilerin inşaat sektöründe canlanma başladığını ve önümüzdeki süreçte bu canlanmanın gözle görülür seviyede artacağını gösterdiğini söyledi. Sektörün yeniden canlanmasının hem daha çok insanın ev sahibi olması hem de ekonominin canlanacağı anlamına geldiğini vurgulayan Kavaklıoğlu, “Kaoğlu Yapı olarak bu süreçte özgün ve estetik mimari ile yapacağımız kaliteli ve konforlu konut projelerimizle vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya devam edeceğiz. Sizler de hayallerinizdeki konut projelerinde yerinizi almak istiyorsanız Kaoğlu Yapı’nınkonut projelerine göz atabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.