Küçük Yatak Odaları Nasıl Daha Büyük ve Ferah Gösterilir

Küçük Yatak Odaları Nasıl Daha Büyük ve Ferah Gösterilir

Çoğu kişi için hayatta en büyük keyiflerden biri hiç şüphesiz ev dekorasyonudur. İsteğine, zevkine göre evini dekore etmek isteyen insanlar her parçayı özenle seçmek ister. Yatak odası da insanların evlerinde en çok özen gösterdiği bölümlerden biridir. Ancak günümüzde ev metrekarelerinin düşmesi nedeniyle dekorasyon da zorlaştı.Küçük metrekare odalarızevke göre dekore etmek çok zor hale geldi. Özellikle de yatak, gardırop gibi büyük eşyaların yer aldığı yatak odalarında eşyaları sığıştırmak büyük maharet istiyor. Sizin de yatak odanız küçük ve eşyalarınızı yerleştirmekte sıkıntı çekiyorsanız haberimiz tam da size göre. Kayseri inşaat firmalarından biri olan Kaoğlu Yapı olarak bugün sizlerle küçük yatak odanızı nasıl daha büyük ve ferah gösterebileceğinizi paylaşıyoruz. İşte haberimiz…

Gün Işığı Almalı

Odaların geniş ve ferah görünebilmesi içingün ışığıalması ve bunu yansıtmak çok önemlidir. Birbirine yakın duvarların sizi boğmaması için odanızın gün ışığı alması gerekir. Bu noktada açık renk perdeler kullanmak önemli bir detaydır. Bu sayede odanız daha fazla gün ışığı alacak ve hoş ve çok ferah bir ortam oluşturacaktır.

Eşyalar Kullanışlı Olmalı

Dekorasyonda en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birikullanışlı ve fonksiyonel eşyatercihidir. Seçilen her eşya hem kullanışlı hem de çok işlevsel olmalıdır. Böylece odanızı gereksiz eşyalardan kurtarmış olursunuz.

Büyük Dolap Tercih Edin

Kıyafetiniz fazla ise odanızın bir duvarını dolap için kullanmak akılcı bir tercih olacaktır. Dolap seçerken debüyük ve işlevsel bir dolaptercih edilmelidir. Böylece hem kıyafetlerinizi bu dolaba sığdırırsınız hem de fazla eşyalarınızı koyabilirsiniz. Bu noktada dolabın rengine dikkat etmeniz gerekir. Odanın daha ferah ve geniş görünebilmesi için renginin açık olmasına dikkat edilmelidir.

Ayna Kullanın

Evlerimizde vazgeçemediğimiz en önemli aksesuarlardan biri de hiç şüphesizaynalardır. Bulunduğu ortama hem estetik hem de derinlik katan aynalardan küçük yatak odalarında da mutlaka faydalanılmalıdır. Bu sayede odanızın daha da büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Parlak ve Açık Renkler

Küçük mekânların daha büyük görünmesi için açık veparlak renk eşyalartercih edilmelidir. Koyu renk tercihinde ise zaten küçük olan mekân daha boğuk bir hal alacaktır. Odanın ferahlığını ortadan kaldıracak koyu eşyalar güneş ışığının etkisini de azaltır. Açık renk ve parlak eşyalar kullanıldığında ise gün ışığı odanızda daha rahat yayılacak ve ferah bir hava kazandıracaktır.

Sade ve Minimal Dekor Eşyaları

Küçük yatak odanızı dekore ederken birbirini tamamlayansade ve minimal eşyalarkullanın. Büyük eşyalar odayı boğucu bir hale getirir. Bu nedenle minik ve az sayıda aksesuar tercih etmenizde fayda vardır. Bunun yanında eşyalarınızın renk uyumuna da dikkat etmeniz gerekir. Renk tercihinde odanızın sade ve ferahlığını bozmamaya özen gösterin.

Yatağın Altında Depolama Alanı Olması Önemli

Yatak odasındaki en önemli eşya hiç şüphesiz yataktır. Yatak belirlerken de kullanışlı ve estetik bir yatak tercih edin. Yatak başının büyük ve çok sivri olmaması önemlidir. Yuvarlak hatlı yatak başı ile odanın geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Odanızın ferah bir görünüme kavuşması için yatakta kullanılan renkler de açık tonlarda olmalı. Yatak tercihinde en önemli nokta altında büyükçe bir baza olmasıdır. Olabildiğinceyüksek bazalı bir yatakseçmeniz halinde oldukça büyük ve kullanışlı bir alan kazanmış olursunuz. Böylece kullanmadığınız eşyaları burada depolayabilirsiniz.

Raf Kullanabilirsiniz

Duvarlardaki en önemli dekor eşyalarıraflardır. Odanızın havasına uygun renklerdeki raflara hem başucu kitaplarınızı koyabilir hem de hoş aksesuarla odanıza estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz. Küçük odanızda komodin yerine bu raflara kullanarak daha estetik bir görüntü yakalamak da mümkün. Bunun yanında ayakucunuza koyacağınız raflar bir yandan ekstradan saklama ve dekor alanı oluştururken diğer yandan oturak görevi de görebilir.

Avize Seçimi Önemli

Odanızın estetik bütünlüğünü sağlayan en önemli eşyalardan biri deavizedir. Doğru avize odanızı kat kat güzel gösterebilir. Yanlış avize ise odanızı küçük göstermenin yanında ferahlığı da kaybettirebilir. Avize tercihinde odanızın açık ve parlak havasına uygun sade bir avize tercih edin. Böylece odanızın ferahlık hissine katkı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında yatağınızın iki tarafından sarkıtacağınız mini ve sade avizeler de odanıza ayrı bir estetik görünüm katacaktır.

Kaoğlu Yapı ve Kayseri konut projeleri ile ilgili bilgi almak için https://www.kaoglu.com.tr/, ev dekorasyon önerileri, oturma odası dekorasyon önerileri, mutfak dekorasyon önerileri, inşaat sektörü ile ilgili haberler içinkaoglu.com.tr/blogadresini ziyaret edebilirsiniz.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.