Mutfağınızın Küçük Görünmesine Neden Olan Hatalar

Mutfağınızın Küçük Görünmesine Neden Olan Hatalar

Kadınların evde en çok zaman geçirdikleri yer mutfaklardır. Her kadın mutfağının geniş, ferah ve iç açıcı olmasını ister. Ama günümüzde apartman hayatı nedeniyle mutfaklarımız da küçük metrekarelere sıkıştı. Bu küçüklüğe bir de mutfağın daha küçük görünmesine neden olan hatalar eklendiğinde kadınlar iyice mutfaklarından soğuyor. İştemutfağı küçük gösteren hatalar

Buzdolabının Kapağına Süsler Yapıştırmak

Ailenizin, sevdiklerinizin fotoğraflarını, sevdiğiniz restoranların magnetlerini, seyahatlerde topladığınız mıknatıslı süsleri, çocuğunuzun yaptığı resmi buzdolabının kapağına asmak mutfağınıza sıcak bir hava katabilir. Ancak bu durum ne yazık ki mutfağınızı daha küçük gösterecektir. İlle de bu tür süsleri kullanmak istiyorum diyorsanız farklı bir odaya asacağınız dekoratif bir metalik pano işinizi daha iyi görecektir.

Kötü Işıklandırma

Kapalı alanlardaki ışıklandırma alanının büyük ya da küçük görünmesinde etkilidir. Kötü ışıklandırma hem ortamları karanlık hale getirir hem de mutfakları daha kirli ve dağınık gösterir. Bu sorunun önüne geçmek için mutfağınızı LED ampullerle aydınlatın. Ama tüm ampullerin aynı renkte olmasına özellikle dikkat edin.

Yağ Lekeleri ve Kalıntılar

Mutfağınızda yüzeylerin yağlı olması da büyüklük algısını olumsuz etkiler. Bu nedenle dolaplarınızı ve ocağınızı en az haftada bir kez yağ çözücülerle temizleyin. Ancak yüzeylerin cilasını kazımamak için fazla ovalamamaya dikkat edin.

Tezgâhtaki Mutfak Gereçleri

Kadınlar, mutfakta yoğun olarak kullanıldığı eşyaların tezgâh üzerinde olmasını ister. Ancak bu durum mutfağınızı küçük gösteren etkenlerdendir. Bu durum her ne kadar fonksiyonel olsa da kullanmadığınız gereçleri dolaplarda saklayın. Eğer tezgâh çok boş kaldı diyorsanız parlak renkli bir mikser dekoratif olarak tezgâhta durabilir.

Yerdeki Ivır Zıvırlar

Mutfakta yerde bulunan çöp kutuları, kedi-köpek mama kabı, su damacanası gibi ıvır zıvırlar gereğinden fazla kalabalık oluşturur. Bu durum yerine yerleştirilmemiş sandalyeler için de geçerlidir.

Uyumsuz Yer ya da Duvar Karoları, Mutfak Gereçleri

Mutfağınızda bulunan eşyaların arasındaki uyum da ferah bir mekân açısından önemlidir. Her şeyin birbirinden farklı olduğu mutfak göz yorar ve fenalık verir. Dolap kapakları, yer ve duvar karoları ile tezgâh çok şık olabilir ancak bir araya geldiklerinde uyumlu olmazsa mutfağınız üzerinize gelecektir.

Deterjan Şişeleri, Süngerler, Fırçalar

Günümüzde her ne kadar bulaşık makinelerini yoğun olarak kullansak da her mutfakta elde yıkama deterjanı, sünger, fırça ve el sabunu bulunur. Bunları lavabonun etrafına dizmek pratik olsa da mutfağı dar gösterir. Bunun yanında deterjan şişelerinin arasındaki nem ve altında kalan izler zaman ilerledikçe çürümeye yol açarak tezgâh ve evyeye zarar verir. Bu nedenle bu tür eşyalar lavabonun altındaki dolapta saklanmalıdır.

Gereksiz Kablolar

Evlerimizde en çok elektrikli eşya kullandığımız yerler mutfaklardır. Dolayısıyla mutfaklarda kablo popülasyonu yaşanmakta. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle kullanmadığınız malzemeleri ortadan kaldırabilir veya ihtiyaçlı kişilere bağışlayabilirsiniz. Onun dışında kablo düzenleme gereçlerini kullanarak kabloları düzenleyebilirsiniz. Örnek olarak cırt cırtlı bantlar kabloları derli toplu hale getirecektir.

Yemek Kitapları

Kadınlar, yemek kitaplarını bir rafa koyarak ellerinin altında olmasını ister. Ama bu hiç de iyi bir fikir değil. Çünkü kitapların mutfak raflarında durması ferahlığı azaltır. Hele de yaprakları ıslanıp buruşmuş üzerinde yağ lekeleri olan yemek kitaplarını kesinlikle dolaplardan çıkarmayın.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.