Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Evlerimizi yuva yapan bölümlerin başında hiç tartışılmaz mutfak gelir. Leziz yemeklerin can bulduğu mutfaklar, kadınların günün büyük çoğunluğunu geçirdiği alanlardır. Peki kadınlarımızın yaşamının büyük bir kısmının geçtiği, dünyanın bütün dertlerinden, sıkıntılarından kurtararak nefis yemekler çıkardığı mutfağın havasını, dekorunu nasıl belirleyeceğiz? Gelin mutfağınızı nasıl güzelleştireceğinize birlikte bakalım…

Mutfak dekorasyonunda renk seçiminden ahşap tercihine, mobilyalardan duvar ve fayanslara kadar dikkate alacağınız çok sayıda nokta var. Bütün bu tercihler kişisel zevkleriniz ve mutfak dekorasyonundan beklentileriniz ile doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla her adımda işinize yarayacak tek bir formül bulmak ne yazık ki mümkün değil. Bizim önerilerimizin yanında gözlerinizi kapatıp kendinizi mutlu ve huzurlu hissettirecek mutfağı hayat etmeniz ve bu noktada bir tasarım oluşturmanızda fayda vardır.

Mutfağınız Yaşam Alanınızın Bir Parçasıdır

Mutfak her ne kadar sadece kadınlar için önemli olduğu düşünülse de aslında evimizin kalbidir. Kadınların yemek yaparken arkadaşlarıyla en güzel sohbetleri yaptığı, hem yemeklere lezzet katıp hem de gününün büyük kısmını geçirdiği mutfağınızın dekorasyonunu gözden geçirirken oranın bir yaşam alanı olduğunu da gözden kaçırmayın. Öncelikle mutfağınız ne kadar küçük olursa olsun orada mutlaka oturabileceğiniz bir alan oluşturun. Eğer geniş bir mutfağa sahipseniz üzerine örtüler sereceğiniz bir masa yerleştirebilirsiniz. Sandalyelerin üzerine de rengarenk ve yumuşacık minderler koyabilirsiniz. Ancak alanınız daha darsa duvara monte edilebilir açılır-kapanır masalar ve portatif tabureler oturma alanı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Aydınlatmaya Özen Gösterin

Her yerde olduğu gibi mutfakta da doğru aydınlatma son derece önemlidir. Loş ve yetersiz ışık bıçak, ocak gibi tehlikeli eşyaların olduğu mutfak için tehlike oluşturabileceği için iyi bir aydınlatmaya sahip olmalısınız. Bu noktada ışığın seviyesini ayarlayabileceğiniz dimmer sistemler tam da site göredir. Alternatif bir formül arıyorsanız ister bir kısmını ister tamamını açabileceğiniz spot ışıklara da yönelebilirsiniz. Bütün bu ışıklandırmaların yanında tezgâh üstünü aydınlatacağınız dolap altı lambaları da gözden geçirin deriz.

Ama şunu hiçbir zaman unutmayın; her ne kadar iyi bir aydınlatma önemli olsa da hiçbir sistem doğal ışığın yerini tutmaz. Mutfağınızı yeniden dekore etmeye karar vermişken tezgâh üstü pencereleri de gündeme alabilirsiniz. Çünkü bu pencereler hem güneş ışığından daha çok faydalanmanızı sağlar hem de sizlere manzara sunar. Şöyle ki; yemek yaparken, bulaşık yıkarken veya mutfağı toplarken önünüzdeki pencereden dışarıyı görebiliyor olmanız mutfaktaki saatlerinizi daha keyifli geçirmenizi sağlayacaktır.

Depolama Alanı Çok Önemlidir

Evde en çok kullanılan ve en fazla bulunan malzemeler mutfakta yer almaktadır. Mutfakta kullanılan bu malzemelerin dışarıda olması hem görsel olarak hem de sağlık açısından uygun değildir. Dolayısıyla mutfağınızda yeterli depolama alanı oluşturmazın faydanıza olacaktır. Eğer görece dar bir alanınız varsa alan kazandıracak gömme dolap sistemi tam size göredir. Ayrıca çekmece ve dolap içi düzenleyicilerine başvurarak da depolama alanlarını verimli kullanabilirsiniz.

Hem Şık Hem Pratik Duvarlar Tercih Edin

Mutfak dekorasyonunda en önemli şeylerden biri de duvarlardır. Mutfak duvarlarını boyarken mutfağınızda sürekli su kullanılacağını ve bir şeyler pişeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü su kullanımı ve buharlaşma nedeniyle nemlenme ve küflenme ortaya çıkabilir ve bu riske karşı dayanıklı bir boya tercih etmenizde fayda vardır. Tezgâha yakın ve ıslanma ihtimali yüksek olan duvar yüzeylerinizde seramik kullanabilirsiniz. Bu bölümlerde hali hazırda seramik kullanılmışsa renkli boyalarla kendi ruhunuzu, motiflerinizi duvarlarınıza yansıtabilirsiniz.

Duvarlar, doğru şekilde tasarlandıkları zaman alandan kazanmanıza da yardımcı olur. Şöyle ki; mutfağınızdaki depolama alanları yetersiz ise duvara monte edeceğiniz raflar ve askılıklar size güzel çözümler sunacaktır. Örnek vermek gerekirse, açılır-kapanır masanızı duvara monte ettiğinizde hem güzel bir masaya hem de geniş bir alana kavuşursunuz. Bunun yanında raflarınızın üstündeki kısımlara yapıştıracağınız çıkartmalar ile dekorasyonunuzu da hareketlendirebilirsiniz.

Bitkilere ve Aksesuarlara Yer Ayırın

Evinizin kalbi olan mutfağı bitkilerle daha da canlandırıp yaşam alanına dönüştürebilirsiniz. Etrafınızı yemyeşil saksılar ve rengarenk çiçekler çevirdiğinde mutfaktaki vaktiniz de keyifli bir hale gelir. Bitkiler enerjinizi yükseltir ve bu ortamda pişirdiğiniz yemekler daha bir nefis olur.

Bitkilerin yanında çeşitli aksesuarlarla da mutfağınıza renk katabilirsiniz. Hasır sepetler ve ahşap kutular ile dekorasyonunuza doğal bir dokunuş yapabilirsiniz. Ayrıca rengarenk baharatların yer aldığı küçük kavanozlar da raflarınıza hareket getirecektir.

Geçmişten kopamıyor, ‘evimde geçmiş esintileri bulunsun’ diyorsanız vintage duvar kağıtları tam da size göredir. Bütün bunların yanında hayatınıza anlam katan sevdiklerinizin fotoğraflarının yer aldığı çerçeveleri de duvara asarak mutfağınızı daha samimi bir hale getirebilirsiniz.

Buzdolabı Magnetleri Hayatınızdan İzler Taşır

Seyahatlerde hatıra olması adına en fazla satın alınan eşyalar magnetlerdir. Bu magnetlerle buzdolabınızı renklendirirken, kişisel yolculuğunuzun bir yansımasını da gösterirsiniz. Bu magnetlerin her geçen gün artması ise hayatınızı nasıl dolu dolu yaşadığınızı gösterecektir. Bu magnetler vasıtasıyla güzel anılarız tazelenecek, sizi mutlu eden zamanlarınız zihninizde yeniden canlanacaktır.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.