Otopark Zorunluluğu Yürülüğe Giriyor!

Otopark Zorunluluğu Yürülüğe Giriyor!

31 Mart itibariyle yürürlüğe girecek yeni otopark yönetmeliği ile yeni yapılacak binalarda otopark zorunlu hale geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni yönetmelik çerçevesinde ay sonundan itibaren geçerli olmak üzere 180 metrekare üzeri her bir daireye 2, 120-180 metrekare arası her daireye 1, 80-120 metrekare arası iki daireye 1, 80 metrekareye kadar 3 daireye ise 1 otopark yapma zorunluluğu getirdiklerini söyledi.

Milyonları ilgilendiren kararla ilgili bir açıklama yapan Bakan Kurum, otopark yönetmeliğinin ay sonu itibariyle yürürlüğe gireceğini ifade etti. Yeni yönetmelik gereği 80 metrekareye kadar 3 daireye 1, 80-120 metrekare arası 2 daireye 1, 120-180 metrekare arası her daireye 1 ve 180 metrekare üzeri de her bir daireye 2 otopark yapma zorunluluğunun getirildiğini dile getirdi. İlçe belediyelerine de bölge otoparkı yapma zorunluluğu getirildiğinin altını çizen Bakan Kurum, “Eğer vatandaş parselinde otoparkını yapamıyorsa ilçe belediyesine ücretini yatıracak. Belediye de 3 yıl içerisinde bölgede otoparkını yapacak." dedi.

Artık Bir Zorunluluk

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Murat Oral da otoparkın artık herkes için bir zaruret olduğunu vurgulayarak, "Türkiye’nin her yerinde hemen hemen her dairenin bir arabası var. Bu İstanbul’da belki 2-3 tane. Biz 'asgari bir' diyoruz. Araç otoparkı artık yatak odası, mutfak gibi bir zorunluluk. Son 3 yılda 1 milyon otoparkı eksik konut stokumuza eklendi. Araç sayısının katlanarak arttığı bir zamanda otopark sayısının artmaması otopark sorununu daha da içinden çıkılmaz hâle getirecektir." ifadelerini kullandı.

Neler Değişebilir?

Yönetmelikteki değişikliklerle ilgili de bilgi veren Oral, illere göre uygulamada farklılıklara gidilebileceğini anlattı.

İstanbul-İzmir gibi yerlerdeki küçük parseller için ayrı bir düzenleme yapılabileceği söyleyen Oral, “Buralarda 80 metrekarenin altındaki yerlerde her daire yerine her iki daireye bir otopark yapma zorunluluğu getirilebilir. Parselinde yapılamayan otoparklar için idareye otopark bedeli yatırılması yükümlülüğü bulunuyor. Bu bedel ise yüzde 25'i ruhsat aşamasında, kalanı da otopark tamamlanınca ödenebilecek." diye konuştu.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.