Oturma Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

Oturma Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

Evimizde en çok zaman geçirdiğimiz bölümlerden biri oturma odasıdır. Çocuklarımızla birlikte zaman geçirip hatıralar biriktirdiğimiz, televizyonda en güzel filmleri ailemizle izlediğimiz, kendimize zaman ayırıp kitap okuduğumuz, yeri geldiğinde misafirlerimizi ağırladığımız oturma odası, evimizi yuva yapan detayların en önemlisidir. Dolayısıyla evdeki zamanımızın büyük kısmını geçirdiğimizoturma odasının dekorasyonunuyaparken özen gösteririz. Kayseri’de yaptığı konut projelerindeki satılık konutlarla, dairelerle vatandaşları uygun şartlarla ev sahibi yapan Kaoğlu Yapı olarak oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı gelin birlikte bakalım. Şimdi gelin birlikteoturma odası dekorasyon fikirlerinibirlikte inceleyelim…

Kaoğlu Yapı olarak öncelikle şunu baştan söyleyelim, herkesin zevki kendine. Vereceğimiz dekorasyon fikirleri sadece tavsiye niteliğinde. Dekorasyon konusunda ölçütünüz kendi zevkiniz olmalı bu net. Fakat yeni trendler, eşyalar sizin dekorasyon tercihlerinizin, özgün fikirlerinizin oluşmasında önemlidir. Bizim tavsiyelerimiz de, sizin dekorasyon fikirlerinizi tetiklemek, oturma odası dekorasyonunda işinizi kolaylaştırmak için yenilikçi ipuçları vermektir.

Koltuk Seçimi Tercihleri Belirler

Bütün aile bireylerinin birlikte en çok vakit geçirdiği alan oturma odalarıdır. Dolayısıyla bu alan evimizin merkezidir. Oturma odalarımızın merkezi ise yeri geldiğinde oturup birlikte sohbetler ettiğimiz, yeri geldiğinde uzanıp günün yorgunluğunu attığımız koltuk ya da kanepelerimizdir. Dolayısıyla koltuk seçimi her açıdan çok önemli bir tercih belirler.

Evinizde patili bir hayvan besliyor musunuz, koltukta oturup televizyon izleyerek yemek yemeyi seviyor musunuz, çocuğunuz var mı, misafirlerinizi oturma odasında ağırlıyor musunuz gibi sorulara vereceğiniz cevaplar koltuk seçiminizi etkileyecek sorulardır. Oturma odanızdaki koltuk veya kanepeyi seçerken hangi amaçla kullanacağınız çok önemli bir detaydır. Amacınızın farkında olmanız sizi doğru koltuğa yönlendirecektir. Alacağınız koltuğu seçerken oturmanın yanında üzerine uzanarak da deneyin. Oturma odanızdaki en önemli eşya olan koltuğu seçtikten sonra ardından diğer eşyalar aksesuar olacaktır.

Hedefiniz Ne, İyi Tespit Edin

Koltuk seçimin ardından odanızda nasıl bir ortam oluşturmak istediğiniz ön plana çıkmaktadır. Odanızı yenilerken nasıl bir oturma odası istediğinizi, hayalinizdeki oturma odasına benzeyen fotoğrafları tarayarak kafanızda netleştirmeye başlayabilirsiniz. Bu şekilde davranırsanız kafanızda planlama da yapmaya başlarsınız. Böylece neleri alıp nelerden vazgeçeceğinizi belirleyip bir plana göre hareket etmek her konuda size büyük avantajlar sağlayacaktır.

Birkaç Merkez Oluşturun

Odanızda oturma grubunun yanında başka bir merkez olmasında fayda vardır. Otururken duvarlarda hangi tabloları görmek istiyorsunuz, saksılar nerede bulunmalı, ayağa kalktığınızda nerede nefes alacaksınız gibi sorulara cevap verecek çözümler aramalısınız. Bunun için pencere önüne oturup dışarıyı seyredebileceğiniz bir berjere ne dersiniz? Bu tür sorular evinizdeki merkezleri belirlemenizde faydalı olacaktır.

Işık Kullanımı Önemlidir

Odanızın nereden ve ne kadar ışık aldığı odada nasıl bir ışıklandırma yapacağınız konusunda yol gösterici olacaktır. Salonunuz genel atmosferini ışık belirler. Kitap okumayı seviyorsanız şık bir okuma lambası genel aydınlatmaya göre daha isabetli bir tercih olacaktır. Salonda yemek masası varsa asma lambalar daha çok etki oluşturacaktır. Duvarlarınızda çerçeveler, tablolar varsa onları aydınlatmak için kullanacağınız LED lambalar çok şık bir etki oluşturacaktır.

Ancak şu konuda dikkatli olmak lazım, odanızda yer alacak ışık unsurları yerinde ve kararında olmalı aksi halde bir kalabalık oluşturur ki bu da hiç şık olmaz. Şunu unutmayın, doğru ışık seçeneğiyle bazen soğuk bir ortam sıcak bir hale dönüşebilir.

Renk Seçimi Tercihleri Belirler

Günün büyük çoğunluğunu oturma odasında geçirdiğimiz için renk seçimi çok önemlidir. Odada olduğumuzda devamlı aynı rengi göreceğimiz için tercihlerimizi renk bazlı belirlemekte fayda var. Önce sevdiğiniz, istediğiniz rengi belirleyip sonra eşya tercihi yapabilir veya eşya aldıkta sonra rengi belirleyebilirsiniz. Bu sizin tercihinize kalmış bir şey. Yine de bu karar öncesi pencere, kapı gibi odanın değişmeyen renklerini göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Ancak şunu hiçbir zaman unutmayın, odadaki renk sayısı kesinlikle altıyı geçmemelidir. Odadaki renk fazlalığı zamanla gözlerimizi yorar ve bıkkınlık, kalabalıklık hissi oluşturur. Bunun için karmaşadan kaçınarak uzun vadede ferahlık verecek renklere odaklanmalıyız.

Özel Dokunuşlar Yapın

Odanızın genel karakterini belirledikten sonra ince dokunuşlarla özgün hale getirebilirsiniz. Bunun için süs eşyaları, en çok sevdiğiniz çizgi film kahramanın figürü, puf minderler, çeşitli süs eşyaları gibi alternatifler salonunuzu size özel yapacaktır. Odanız minimalize bir stildeyse bu tür yer işgal eden süsler yerine güzel görünümlü mumlar da tam size göre olacaktır.

Tüm bu tercihlerde en önemli şey, odanızın ana renkleridir. Bütün tercihlerinizde renkleri göz önünde bulundurup kombin yapmaya çalışırsanız daha şık ve özgün odalar ortaya çıkacaktır.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.