Tapuda Sahtecilik Tarihe Karışıyor

Tapuda Sahtecilik Tarihe Karışıyor

Tapuda sahteciliğin önüne geçebilmek için geliştirilenElektronik Kimlik Doğrulama Sistemi(EKDS) pilot olarak uygulanmaya başlandı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, pilot uygulamanın Ankara'da Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile Çankaya Kadastro Müdürlüğü’nde devam ettiğini açıkladı. Uygulama kapsamında vatandaşın kimlik ve el izi bilgilerinin sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor, doğrulanmasıyla birlikte sahteciliğin de önüne geçilmiş oluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin (EKDS) İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından koordine edildiğini belirtti.

Tapuda sahteciliğin önüne geçmek için kimlik doğrulamanın çok önemli olduğunun altını çizen Adlı, bu uygulamadan önce de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sistemine girip kimlik bilgilerini doğrulattıklarını hatırlattı.

Vekaletlerin doğrulanması işleminin ise Türkiye Noterler Birliği üzerinden yapıldığını ifade eden Adlı, Ticaret Bakanlığı’ndan da ilgili kişinin şirket temsilcisi olup olmadığının kontrol edildiğini belirtti.

Sahteciliğin Önüne Daha Hızlı Geçilecek

İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS)’nin başlatıldığını vurgulayan Adlı, pilot uygulamanın Ankara'da Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile Çankaya Kadastro Müdürlüğü’nde devam ettiğini dile getirdi. Yeni kimlik kartlarında parmak izi, biyometrik vesikalık fotoğraf ve özel bir takım kişisel bilgiler bulunduğunu ifade eden Adlı, “Müdürlüğe gelen vatandaşlar, yeni kimlik kartlarını POS cihazı şeklindeki Kimlik Doğrulama Sistemi’ne takıyor. Parmak izini de altıktan sonra bilgilernüfustaki veri tabanınagiriliyor. Bilgiler nüfustaki verilerle uyuşması halinde işlem yapılıyor. Böylece tapuda sahteciliklerin önüne daha hızlı geçmiş oluyoruz." şeklinde konuştu.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.