Anasayfa Medya Blog Temelden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Temelden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Son yaşanan ekonomik gelişmeler, döviz fiyatlarındaki tutarsızlıklar insanları yeniden güvenli liman olarak görülen konut sektörüne yönlendirdi. Hal böyle olunca insanlar fiyat avantajı nedeniyle temelden ev alma projelerine yöneldi. Peki temelden ev satın alınırken nelere dikkat etmeli biliyor muydunuz? Kayseri’de satılık lüks daire yaparak insanları hayallerindeki evlere kavuşturan Kaoğlu Yapı sizler için araştırdı…

İnşaat firmaları, hammadde maliyetlerinde yaşanan artışlar sonrası projelerinde ön satışlara ağırlık vermeye başladılar. Proje üzerinden (temelden) satışa ağırlık veren firmalar, düzenledikleri kampanyalarla yüzde 50’ye yakın oranlarda indirimli satış yapıyorlar. Satılık ev almak isteyen vatandaşlar ise hem sunduğu avantajlı fiyat hem de faiz sürecine dahil olmadığı için ekstra avantajlarla proje üzerinden ev almayı tercih ediyorlar. Ancak tam da bu noktada temelden ev alanlar nelere dikkat etmeli, sözleşme şartları nasıl belirlenmeli konularına dikkat etmek gerekiyor.

Temelden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli? | Kaoğlu Yapı

Temelden Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Temelden ev almanın hem avantajı hem de dezavantajı bulunuyor. Avantaj olarak insanların daha uygun fiyatla ev sahibi olmaları öne çıkarken, bilinmeze bir yatırım olması da çeşitli riskler doğuruyor. Bu noktada mağduriyet yaşanmaması için firmanın aktif proje sayısı, projelerin lokasyonları ve proje tipleri vatandaş için iyi bir fikir verir. Firmayı iyice araştırdıktan sonra konut temelden konut alınırken sözleşme aşamasında da çok dikkat etmek gerekiyor.

Öncelikle sözleşme profesyonel olmalı ve projede projenin bütün detayları yer almalı. Yani ev alacak insanlar ileride sorunla karşılaşmamak için sözleşmede bütün ayrıntıları düşünmeliler. İşte sözleşmede yer alması gereken elzem bilgiler:

  • Satıcı inşaat firmasının adı, adresi, tüm iletişim bilgileri, MERSİS numarası, ev satın alan kişinin adı, adresi ve tüm iletişim bilgileri
  • Sözleşmede yer alan tarihlere hassaten dikkat edilmeli. Projeye ne zaman başlanacağı, ne zaman tamamlanacağı, ne zaman bitirilip teslim edileceği mutlaka sözleşmede yer almalı.
  • Satılık daireye ait bağımsız bölümün bulunduğu ada, parsel, blok, konum, kat ve benzeri temel nitelik bilgileri, bağımsız bölüm net ve brüt alanları mutlaka sözleşmede bulunmalı. 
  • Satılık konutun ya da yapının değeri, ödeme bilgileri, ödeme yapılacak tarihlere dikkat edilmeli 
  • Alıcının cayma hakkını kullanma şartları, süresi ve usulüne ilişkin bilgiler yer almalı
  • Temelden ev alınırken en fazla karşılaşılan sorun firmanın vadettiği kalitenin altında konutlar teslim etmesi oluyor. Dolayısıyla bu tür durumlarla karşılaşmamak için firmanın kullanacağı malzemelerin markasına kadar bilgiler sözleşmede bulunmalıdır.