Genç Odası Dekorasyonu İçin 5 Fikir!

Genç Odası Dekorasyonu İçin 5 Fikir!

Çocuğunuzun ilgilerinin, oynadığı oyun ve oyuncakların değişmesi, arkadaşlarıyla odasında daha çok zaman geçirmeye başlaması artık gençliğe adım attığını gösterir. Bu dönemde yapılacak en doğru şeylerden biri de odasının dekorasyonunu onun zevkine göre değiştirmektir. Peki yeni bir genç odası dekore edilirken nelere dikkat edilmeli biliyor muydunuz? Kayseri inşaat firmalarından biri olan Kaoğlu Yapı olarak bugün sizlerle stil sahibikız ya da erkek genç odası dekorasyonlarıile ilgili fikirler paylaşacağız.

Öncelikle yeni bir kız ya da erkek genç odası dekore ederken kesinlikle çocuğunuzun fikirlerini dikkate alın. Buçocuğunuzun psiko-sosyal gelişimiiçin de büyük bir önem taşır. Diğer yandan hem ergonomik hem de uzun vadeli ürünler tercih etmeniz faydalıdır. İşte stil sahibi bir genç odası için dikkat etmeniz gerekenler:

Çocuğunuzun Beğenilerini Dikkate Alın

Bazen bizim isteklerimiz ile çocuklarımızın istekleri çakışabiliyor. Bizim güzel ve kullanışlı bulduğumuz eşyalar çocuklarımız için çok sıkıcı ve sıradan gelebiliyor. Genç odası dekore ederken çocuklarınızın isteklerini dikkate almanız gerekir. Çünkü o odada siz değil çocuklarınız vakit geçirecek, o eşyaları çocuklarınız kullanacak. Alışverişe başlamadan önce çocuğunuzla oturup alınacak eşyalarla ilgili ortak kararlar almaya çalışın. Böylece hem çocuğunuzla iletişiminiz artar hem de mutlu bir çocuk olarak psiko-sosyal gelişimine faydası olur.

Genç odası çocuklarınızın sadece uyuduğu, ders çalışıp vakit geçirdiği yer değildir. Geleceğinin şekillendiği en önemli yerlerden biridir. Kişiliğine, karakterine etki eder. Dolayısıyla oda tasarlanırken alınacak eşyalar çok önemlidir. Eşyaları edinirken tasarım, mobilyalar, renkleri ile ilgili araştırma yapın. Çocuğunuzda sanatçı ruhu varsa bu detaylar önemlidir. Şunu unutmayın, çocuğunuzun odasını tasarlarken yaşamını da tasarlıyorsunuz.

Ergonomik Bir Oda Tasarlayın

Eşya tercihinde kullanışlı mobilya tercih edilmesi hem gereksiz para harcanmasına hem de çocuğunuzun değişen zevklerine uyum sağlamanızda önemlidir. Çocuğunuzun odasını dekore ederken kitap okuyacağı, arkadaşlarıyla birlikte vaktini en güzel şekilde değerlendireceği, ders çalışacağı ortamı hazırladığınızı kafanızdan çıkarmayın. Çocuğunuzun odasının dekorasyonunu beğenmesi orada geçireceği vaktin kalitesi açısından da önemlidir. Benimsediği odada vakit geçirmek onu mutlu edecektir. Sizin gereksiz gördüğünüz ayrıntılar çocuklarınız için önemli olabilir. Odada oluşturacağınız bir alanda çocuklarınız istedikleri objeleri biriktirmesi odasını daha çok benimsemesinde etkili olabilir.

Çalışma Alanının Sade Olmasına Dikkat Edin

Dikkat dağınıklığının en fazla olduğu dönem çocukluk ve gençlik dönemidir. Dolayısıyla evinizi dekore ederken çocuklarınızın dikkatini dağıtacak her ayrıntı ders çalışma alanlarından uzak tutulmalıdır. Ders çalışma alanı için odanızın en aydınlık bölümünü dekore etmelisiniz. Ders çalışma alanının sadeliği, çocuğunuzun odaklanmasına ve daha verimli ders çalışmasına vesile olacaktır.

Ders çalışma masası, sandalye ve aydınlatma tercihlerinde çocuğunuzun fiziksel özelliklerini de dikkate alın. İdeal masa, çocuğunuz oturduğunda göğüs kafesi ve bel arasında kalan masadır. Ayarlanabilir koltuk ve çalışma masası tercihi, çocuğunuzun hızlı büyüdüğü bu zaman için tercih edilebilir eşyalardır. Depolama alanı da çalışma masasının yakınlarında olmalıdır. Çalışma masası her zaman düzenli ve ders çalışmaya müsait olmalıdır. Masadayken elinin ulaşabileceği bir noktaya konumlandırılacak bir kitaplık, çocuğunuzun kitaplara ulaşmasını kolaylaştırır. Bu durum dikkat dağınıklığının da önüne geçer. Bütün bunlara rağmen çocuğunuz ders çalışmaya odaklanamıyorsa ders çalışma alanını değiştirmekten çekinmeyin. Aynı yerde ders çalışmaya zorlamak strese neden olabilir.

Mobilyaları Yerleşiminde ÖnceliğinizGüvenlikOlsun

Dekorasyon yapılırken güvenliği de ihmal etmemelisiniz. Türkiye’nin deprem kuşağında olduğu gerçeği göz önünde bulundurmalı, odayı tasarlarken depremleri dikkate almalısınız. Muhtemel bir depremde devrilmesi mümkün olan kitaplık, gardırop ve raf gibi eşyalar yatağın yanına yerleştirilmelidir. Çocuğunuza olası bir depremde nasıl davranacağını öğretmelisiniz. Oda tasarlanırken ağır ve büyük mobilyalar duvara sabitlenmeli, olası bir depremde gardırop kapaklarının açılıp eşyalarının dökülmesinin önüne geçecek önlemler alınmalıdır. Gardıropların içi veya üstünde, çocuklarınızı yaralayabilecek eşyalara yer vermeyin. Çocuğunuzun yatağını odanın merkezine koyup, devrilip tehlike oluşturabilecek büyük ve ağır mobilyaları olabildiğince yataktan uzak bölgelere konumlandırın.

Çocuğunuzun Odasında Rahat Etmesini Sağlayın

Çocuğunuz okul haricinde zamanının büyük çoğunu odasında geçirir. Dolayısıyla çocuğunuzun içerisinde kendisini rahat hissedebileceği bir ortam hazırlamak önceliğiniz olmalıdır. Çocuğunuzun rahat uyuyabileceği, en güzel rüyaları göreceği bir yatak, arkadaşlarıyla hem oyun oynayabileceği hem de ders çalışabileceği bir alan, ders çalışırken omurgasını ağrıtmayacak rahat bir koltuk bulunan oda oluşturmak gerekir. Bütün bunlar çocuğunuzun odasında rahatlamasına faydalı olacaktır. Bu durum çocuğunuzun kendini keşfetmesi, ilgi alanlarını ilerletmesi ve her açıdan odaklanabilmesinin önünü açacaktır. Çocuğunuzun odasında arkadaşlarıyla vakit geçirmesi,gelişimiiçin de önemlidir. Dolayısıyla hazır genç odaları tercih edilirken, odanın büyüklüğü, ne kadar boş alan kalacağı iyi hesaplanmalıdır. Klasik bir genç odasının yerine birçok tarz bir araya getirilmeli, bu esnada da çocuğunuzla fikirlerine önem vererek o fikirler doğrultusunda tercihlerde bulunmalısınız.

Genç odası dekorasyonu için verdiğimiz 5 fikir yazımızı beğendiyseniz, oturma odası dekorasyonunda dikkat edilecekler blog yazımıza mutlaka göz atın! Blog yazımızıkaoglu.com.tr/oturma-odasi-dekorasyonunda-nelere-dikkat-edilmelilinkinden inceleyebilirsiniz.


+90 (352) 222 14 13
Kılıçaslan, Müderris Sk. No:28/A, 38030
Melikgazi/KAYSERİ
Kaoğlu Yapı Sahibinden
Kaoğlu Yapı Logo
Kaoğlu Yapı Logo

Copyright © 2022 KAOĞLU YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.